اناگرام چیست و دانستن آن چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

Share This Post

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد یک تکنیک شناخت شخصیتی بنام اناگرام صحبت کنیم. شاید بد نباشد تا در همین ابتدای مقاله یک سوالی را مطرح کنیم

که تا چه حد از زندگی خود رضایت دارید؟

رضایت داشتن از زندگی تاثیر قابل ‌ملاحظه‌ای بر روی سلامت و کیفیت زندگی افراد دارد. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که رضایت کافی از زندگی خود ندارید و یا این ‌که کنجکاو هستید که بدانید چه راهکاری سبب افزایش رضایت شما در زندگی خواهد شد تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

رضایت داشتن از زندگی به چه معناست؟

همان‌طور که مشاهده کردید در ابتدای مقاله یک سوالی را مطرح کردیم که تا چه حد از زندگی خود رضایت دارید؟

اگر بخواهیم پاسخ درستی به این سوال بدهیم شاید بد نباشد تا در همین ابتدا توضیحات کوتاهی در مورد مفهوم رضایت و یا این ‌که اصلا رضایت داشتن از زندگی به چه معناست داشته باشیم. می‌توان گفت رضایت درحقیقت یک حس عمیق شادی و نشاط است که در یک موقعیت برای افراد اتفاق می‌افتد که وابستگی زیادی به یک دستاورد و یا یک هدف دارد.

برای مثال خیلی از اوقات برای شما این اتفاق پیش‌آمده است که از خرید یک وسیله و یا از بدست آوردن یک موقعیت رضایت کافی را داشته‌اید و یا متقابلاً رضایت کافی را به دست نیاورده‌اید. به‌طورکلی رضایت یک حس عمیق شادی و نشاط همراه با دریافت انرژی در یک موقعیت است. شاید به‌همین ‌علت است که در برخی از موارد مشاهده کرده‌اید که افراد با وجود این ‌که در یک موقعیت مناسب قرار دارند اما عنوان می‌کنند که رضایت کافی از بودن در آن موقعیت را ندارند. به‌طورکلی رضایتمندی اهمیت بسیار بالایی در کیفیت زندگی افراد دارد. شاید به‌ همین ‌علت است که بسیاری از مؤسسات و شرکت‌ها برای افزایش جذب مشتری از تکنیک‌هایی چون رضایت سنجی استفاده می‌کنند. اما چه عواملی سبب می‌شود که با وجود این ‌که در یک موقعیت مناسب قرار داریم و یا یک دستاورد لازم را بدست آورده‌ایم اما رضایت کافی در رابطه با آن‌ها را نداریم؟

 

اناگرام به‌عنوان یک تکنیکی برای حل معضل رضایت

به‌طورکلی همه ما انسان‌ها دارای خواسته‌ها و توانایی‌های متفاوتی در زندگی هستیم اما ممکن است به هر دلیلی هدف‌های مشترکی داشته‌باشیم. اگر آشنایی کوتاهی با علم شیمی داشته باشید قطعا می‌دانید که در علم شیمی زمانی ‌که مواد اولیه متفاوتی با یکدیگر واکنش دهند در نهایت منجر به ایجاد محصولات متفاوتی می‌شوند. بنابراین اگر هر یک از ما دارای خواسته‌ها و توانایی‌های متفاوتی هستیم در نهایت باید دارای هدف‌های متفاوتی هم باشیم. اما مشکل اینجاست که به دلیل عوامل مختلف، هدف‌های مشترکی انتخاب کرده‌ایم که همین موضوع سبب شده تا در زندگی رضایت کافی را نداشته باشیم. تکنیک اناگرام یا شخصیت‌شناسی به‌عنوان یک تکنیک قدرتمند به شما کمک خواهد کرد تا با آگاهی از خصوصیات شخصیت خود بتوانید هدف مناسب و لازم زندگی خود را انتخاب کنید. در ادامه مقاله با توضیحات بیشتری درمورد این تکنیک صحبت خواهیم کرد.

 

اناگرام چیست؟

واژه اناگرام از دو قسمت انا و گرام ساخته‌شده انا به‌معنای نه و گرام به‌معنای وجه می‌باشد. اناگرام درحقیقت به‌معنای نه گونه شخصیتی است. اما این نه گونه شخصیتی چه خصوصیاتی دارند؟

 

شخصیت نوع 1

خصوصیت‌های شخصیت‌های نوع یک شامل کمال‌گرایی به ‌دنبال صلح بودن، منظم بودن و مقرراتی می‌باشد همچنین این شخصیت‌ها ازجمله شخصیت‌هایی هستند که تمایلی به بروز احساسات خود ندارند.

 

شخصیت نوع 2

خصوصیات این شخصیت‌ها شامل کمک‌کننده، مهربان بخشنده و سخاوتمند است ازجمله مهم‌ترین مشخصه‌های این شخصیت این است که این افراد قابلیت بالایی در آرام‌کنندگی دیگران دارند.

 

شخصیت نوع 3

خصوصیات این شخصیت‌ها شامل بازیگر بودن، سازگار با محیط و اطراف خود بودن می باشد. همچنین این شخصیت ها حقیقت خواه، بلندپرواز و دارای روابط‌عمومی بسیار بالایی هستند. از جمله مهم‌ترین خصوصیات این شخصیت‌ها این است که این افراد تمایل بالایی به شهرت و محبوبیت در بین دیگران دارند.

 

شخصیت نوع 4

مهم‌ترین خصوصیت شخصیت نوع چهار این است که این افراد می‌توانند همدرد بسیار خوبی برای اطرافیان خود باشند. همچنین ویژگی‌های دیگر این شخصیت شامل فردگرا بوده‌اند رمانتیک هنرمند و افسرده و عاشق بودن است.

 

شخصیت نوع 5

ویژگی‌های شخصیت نوع پنج شامل کاشف بودن، محقق و عاشق مطالعه بودن و همچنین متفکر بودن است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این شخصیت می‌توان گفت این است که این افراد معمولاً تمایل بسیار کمی برای حضور در جمع دارند و موقع ظاهر شدن در جمع‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

 

شخصیت نوع 6

شخصیت‌های نوع شش بسیار مسئولیت‌پذیر هستند و درعین‌حال وفادار به اطرافیان خود هستند. این شخصیت‌ها بسیار قابل‌اطمینان هستند و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها این است که تمایل بسیار کمی برای حضور در مشاجره و جنگ و جنگ و دعوا دارند.

 

شخصیت نوع 7

ویژگی مهم شخصیت‌های نوع هفت این است که آدم‌هایی هستند که دارای غم پنهانی بوده و تمایل بسیار کمی برای حضور در محیط‌ های شلوغ دارند. همچنین این افراد افرادی ماجراجو، مجنون، عاشق و دارای شوق و شور و شوق هیجانی هستند.

 

شخصیت نوع 8

شخصیت‌های نوع هشت افرادی سلطه‌جو و با اعتمادبه‌نفس بسیار بالایی هستند. این افراد، افراد بسیار قدرت‌طلب و شهامت و جرات بسیار بالایی برای شرکت در مشاجرات دارند. مهم‌ترین صفت این نوع شخصیت‌ها این است که این افراد توانایی بسیار بالایی برای رهبری و مدیریت اطرافیان دارند.

 

شخصیت نوع 9

مهم‌ترین ویژگی شخصیت‌های نوع نه این است که این افراد بسیار افرادی خوش‌بین و خوش بیان هستند. دارای روابط‌عمومی بسیار بالایی بوده و شعور و آگاهی بسیار بالایی برای درک افراد پیرامون خود دارند. گفته می‌شود این افراد پتانسیل بسیار بالایی برای مشاور و راهنما بودن دارند.

همان‌طور که مشاهده کردید، با توجه به این‌که هر بعد شخصیتی دارای ویژگی‌های مخصوص به خود می‌باشد، بنابراین افرادی که دارای هر کدام از این شخصیت‌ها هستند با توجه به خصوصیاتی که دارند می‌بایست در زندگی هدف‌های متفاوتی داشته باشند.

 

اناگرام چگونه می‌تواند راهکاری برای حل معضل رضایت در زندگی شما باشد؟

هر گونه شخصیتی دارای ویژگی‌های مثبت و ویژگی‌های منفی می‌باشد. این‌که یک گونه شخصیتی دارای ویژگی‌های منفی است. به‌هیچ ‌وجه ممکن باعث نمی‌شود که افراد با توجه به آن ویژگی‌های منفی نتوانند به اهداف خود در زندگی برسند. آگاهی از ویژگی‌های مثبت و منفی شخصیت سبب می‌شود که ما بتوانیم مدیریت بسیار کارآمدی برای معضلات و چالش‌های موجود در زندگی خود داشته باشیم. مهم‌ترین نکته در زندگی این است که بعد مثبت شخصیتی همواره بر بعد منفی شخصیتی مان غالب باشد. زمانی‌که از ویژگی‌های خود آگاه باشیم قطعا می‌توانیم، هدف درست زندگی خود را انتخاب کرده و زمانی‌که به آن هدف می‌رسیم رضایت کافی را از زندگی داشته‌باشیم.

 

چگونه می‌توانیم از تکنیک اناگرام در زندگی خود استفاده کنیم؟

اناگرام به‌عنوان یک تکنیک قدرتمند روان‌شناسی دارای مفاهیم مربوط به خود می‌باشد. بنابراین مهم‌ترین نکته در استفاده از این تکنیک یادگیری درست آن است. در صورتی‌که به‌دنبال استفاده از این تکنیک هستید، مهم‌ترین نکته برای یادگیری آن دریافت آموزش‌های درست در این زمینه است.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch