تاثیرات روح بر جسم

Share This Post

مقدمه

احتمالاً تاکنون مطالب بسیار زیادی را در مورد تأثیرات روح بر جسم شنیده‌اید. واقعیت این است که روح یک واقعیت غیرقابل ‌انکار می‌باشد. احتمالاً تاکنون بارها این جمله را شنیده‌اید که وجود روح بعد متافیزیکی زندگی است، و بنابراین قابل‌رؤیت نیست. واقعیت این است که با وجود این‌که گروه قابل‌رؤیت نیست اما یکی از عناصر بسیار مهم و تاثیرگذار در زندگی ما می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا تأثیرات شگفت‌انگیز روح بر جسم را از بعد متفاوتی مورد بررسی قرار دهیم.

 

بعد انرژی تأثیرات روح بر جسم

واقعیت این است که هر اعمالی که ما در زندگی روزمره انجام می‌دهیم دارای انرژی‌ های مربوط به خود می‌باشد. طبق یافته‌های علمی همه اجسام از مولکول‌های بسیار کوچکی بنام اتم ساخته شده‌اند. هر اتم در ساختار خود دارای ریز مولکول‌هایی به نام پروتون و نوترون می‌باشد. این ریز مولکول‌ها دارای چرخش در اطراف هسته اتم هستند. با توجه به علم فیزیک هم جسم درحال‌حرکت دارای انرژی است، بنابراین هر کدام از این ریز مولکول‌ها دارای انرژی بوده که این به‌معنای این است که هر جسم مادی در جهان دارای انرژی مربوط به خود می‌باشد. اما همه ابعاد انرژی موجود در جهان به‌صورت جسم نیستند. انرژی‌هایی در جهان وجود دارند که به‌صورت امواج الکترومغناطیس هستند، و بنابراین قابل‌رؤیت نیستند. با توجه به این‌که روح و جسم دو عنصر مرتبط به هم در جهان هستند. قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر به این معنا است که دو نوع انرژی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ است. با توجه به مطالب گفته‌شده می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که در صورتی‌که انرژی‌های این دو بعد مرتبط به‌ هم و در راستای هم باشند. مجموعه آن‌ها یک مجموعه موفق است. اما در صورتی‌که انرژی‌های آن‌ها غیر هم ‌راستا و مخالف یکدیگر باشد، مجموع آن‌ها یک مجموعه ناموفق و رو به زوال می‌باشد.

 

تأثیرات روح بر جسم: سلامت روانی

یکی از ابعاد بسیار مهم و اثرگذار در زندگی ابعاد روانی می‌باشد. به هر شکل افرادی که دارای روان سالم و پاکی هستند زندگی بسیار آرام و موفقی دارند. این در حالی است که افرادی که دارای روان مریض و بیماری هستند علاوه‌ بر این ‌که سبب آزار و اذیت اطرافیان خود می‌شوند، همچنین زندگی ناموفقی نیز دارند. می‌توان گفت سلامت روانی اهمیت بسیار بالاتری نسبت‌ به سلامت جسمانی در زندگی دارد. چراکه افرادی که دارای بیماری‌های روانی هستند در بسیاری از موارد قابل‌تشخیص نبوده و به‌همین دلیل روندهای درمانی آن‌ها نیز همواره با مشکلاتی روبرو است. این در حالی است که پروتکل‌های درمانی برای بیماری‌های جسمانی همواره مشخص بوده و افراد خود تمایل بسیار بیشتری برای درمان آن‌ها دارند. اما نکته‌ای که در این مقاله قصد داریم تا در مورد آن صحبت کنیم، این است که ابعاد روانی تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر ابعاد جسمانی دارد. و بنابراین وجود هر نوع مشکل در ابعاد روانی به‌صورت مستقیم اثر گذار بر ابعاد جسمانی افراد نیز خواهد بود. همان‌طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم هم ابعاد روانی و هم ابعاد جسمانی دارای انرژی‌ هایی هستند. بنابراین در صورتی‌که ابعاد روانی یک فرد دچار مشکل باشد یکی از ابعاد انرژی مجموعه دچار مشکل بوده و درنتیجه این‌مورد سبب کاهش کارکرد مجموعه جسم و روح خواهد شد. احتمالاً بارها با این‌مورد روبرو بوده‌اید که افرادی را مشاهده کرده‌اید که با وجود بیماری‌های جسمانی اما دارای زندگی آرام و شادی هستند. و در مقابل نیز افرادی را مشاهده کرده‌اید که با وجود داشتن اندامی پرقدرت و جسمی سالم اما زندگی پرتنش و اندوهگینی دارند. واقعیت این است که موضوع به ‌همین جا بسنده نشده و در صورتی‌ که فردی دارای روان سالم نباشد، دارای جسم سالم نیز نخواهد بود.

 

تأثیرات روح بر جسم: سلامت جسمانی

احتمالاً بارها این جمله را شنیده‌اید که عقل سالم در بدن سالم قرار دارد. واقعیت این است که ابعاد جسمانی و سلامت جسمانی در زندگی تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر روح و روان ما دارد. هیچ‌گاه نمی‌توانید منکر این مورد باشید که زمانی ‌که از نظر جسمی حس سلامت دارید از نظر روحی نیز حس شادابی و سلامت در شما وجود دارد. احتمالاً بارها این احساس را تجربه کرده‌اید که زمانی‌که از نظر جسمی احساس خستگی دارید از نظر روحی نیز نمی‌توانید چیزی را مدیریت کنید و یا به مسئله‌ای فکر کنید. با توجه به مطالب گفته‌شده داشتن جسمی سالم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از حق هم نگذریم ابعاد جسمانی، ابعادی هستند که در زندگی ما در ظاهر قرار دارند و بنابراین با این بعد است که ما با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و یا مورد قضاوت اطرافیان قرار می‌گیریم.

همان‌طور که در ادامه مطلب به آن اشاره کردیم هم ابعاد جسمانی و هم ابعاد روانی دارای انرژی‌های مربوط به خود می‌باشند زمانی‌که بعد جسمانی ما بیمار بوده و دارای انرژی مثبت و رو به پیشرفتی نباشد، هر اندازه هم که از لحاظ روانی مثبت اندیش باشیم نمی‌توانیم قدم‌های تاثیرگذاری را در زندگی داشته باشین چراکه یکی از چرخ‌های مجموعه درحال‌حرکت در حال رنگیدن و یا کند شدن است. بنابراین هر اندازه که پرداختن به ابعاد روانی مهم است پرداختن به ابعاد جسمانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

آیا در این زمینه‌ها نیاز به آموزش داریم؟

داشتن اطلاعات در هر زمینه‌ای می‌تواند تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر پیشرفت ما در آن زمینه داشته باشد. علاوه‌براین داشتن اطلاعات سبب می‌شود تا بتوانیم مدیریت بسیار تاثیر گذار و کارآمدی در مواقع بحرانی داشته باشیم. تا این ‌جای کار به این امر واقف شدیم که روح و جسم تأثیرات متقابلی بر روی یکدیگر دارند. چراکه هر دوی آن‌ها از جنس انرژی بوده و هم‌راستا بودن انرژی‌ها برای موفقیت یک مجموعه از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما سوال اصلی اینجاست که درصورتی‌که یکی از انرژی‌ها در مجموع هم‌راستا نباشد، چطور می‌توانیم مشکل را برطرف کرده و مجموعه موفقی در آن زمینه داشته‌باشیم؟

پاسخ سوال داشتن اطلاعات کافی و مفید در زمینه سلامت روانی و سلامت جسمانی می‌باشد. بنابراین همه ما در این زمینه‌ها نیازمند وجود آموزش‌های کافی و اطلاعات مفید می‌باشیم. شاید گفتن این جمله بسیار درست باشد که دنیای امروز ما نیازمند درد دل نیست. نیازمند دارو و اطلاعات کافی در زمینه وجود مشکلات است. واقعیت این است که در بسیاری از موارد و موقعیت‌های بحرانی به ‌جای این‌که به‌دنبال درمان و یا مدیریت کردن موقعیت باشیم بیشتر به‌دنبال توصیف کردن خود برای دیگران هستیم. این در حالی است که وجود آموزش‌های کافی در این زمینه‌ها می‌تواند تا حد بسیار زیادی اثرگذار بر سلامت هر دو بعد در زندگی باشد.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch