تکنیک ای اف تی ، راهکاری موثر برای درمان بیماری های روانی

Share This Post

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی از تکنیک‌های بسیار مؤثر روان‌شناسی بنام ای اف تی صحبت کنیم. شاید شنیدن واژه ای اف تی برای بسیاری از شما بسیار ناآشنا باشد و تا حدی تمایلی برای دریافت اطلاعات در مورد آن نداشته باشید. اما توصیه ما به شما این است که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با یکی از تکنیک‌های قدرتمند روان‌شناسی که برای درمان بیماری‌های روانی استفاده می‌شود آشنا شوید.

 

نگاهی به بیماری‌های روانی

زمانی‌که صحبت از بیماری‌های روانی می‌شود بسیاری از افراد فکر می‌کنند بیماری‌های روانی مختص افرادی هستند که در مراکز روان‌درمانی قرار دارند. جالب است که بدانید بر طبق مطالعات سازمان جهانی سلامت حدود هشتاد درصد افراد مردم دنیا دارای گونه‌های مختلفی از بیماری‌های روانی هستند. متأسفانه بیماری‌های روانی بر خلاف بیماری‌های جسمی دارای نمودهای مشخصی نیستند و به همین علت تشخیص آن‌ها در بسیاری از موارد بسیار سخت و یا دور از انتظار است. به‌همین ‌علت است که ممکن است با افرادی که در ظاهر سلامت باشند برخورد داشته‌باشیم اما زمانی‌که در یک رابطه با آن‌ها عمیق‌تر می‌شویم، متوجه اختلالاتی در وجود آن‌ها شویم. یا این ‌که زمانی‌که در موقعیت‌های مختلف اجتماعی و یا خانوادگی قرار می‌گیریم با توجه به اختلالات روانی که در وجودمان است نتوانیم مدیریت کارآمدی برای روابط خود داشته باشید.

 

تاثیر تکنیک ای‌اف تی در درمان بیماری‌های روانی

همان‌طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد بیماری‌های روانی بر خلاف بیماری‌های جسمی دارای نمودهای ظاهری نیستند. همچنین در مورد بیماری‌های روانی نکته اصلی این هست که برخلاف بیماری‌های جسمانی، شما تست تشخیصی تعریف‌شده‌ای ندارید که با توجه به آن بتوانید نوع بیماری روانی و میزان وخامت آن را در افراد تشخیص دهید. نقطه مشترکی که میان بیماری‌های روانی و بیماری‌های جسمی وجود دارد، این است که همان‌طور که در بیماری‌های جسمی عدم درمان آن‌ها سبب پیشرفت بیماری می‌شود، در مورد بیماری‌های روانی نیز درمان نکردن آن‌ها سبب وخیم شدن بیماری در افراد خواهد شد. تکنیک ای‌اف تی یکی از تکنیک‌های روان‌کاوی هست که با استفاده از آن‌ها می‌توان برخی از بیماری‌های روانی را به‌صورت مؤثری درمان کرد. نام دیگر تکنیک ای‌اف تی، رهایی هیجانی است. درحقیقت در این تکنیک با استفاده از راهکاری چون طب فشاری یا ضربه درمانی افراد می‌توانند نقاط بیماری‌های روانی و یا ریشه بیماری‌های روانی خود را تشخیص داده و آن‌ها را درمان کنند. در ادامه در مورد نحوه استفاده از این تکنیک صحبت خواهیم کرد.

 

نحوه استفاده از تکنیک ای‌اف تی

بطور کلی تکنیک ای‌اف تی برای درمان دردهای جسمانی و همچنین بیماری‌هایی که مرتبط با پریشانی هستند، استفاده می‌شود. برای مثال بیماری‌هایی چون اضطراب و اختلال استرس ازجمله بیماری‌هایی هستند که توسط تکنیک ای‌اف تی قابلیت درمان دارند. اساس استفاده از این تکنیک بر بازگرداندن تعادل ازدست‌رفته به سیستم انرژی بدن است. طرف‌داران تکنیک اف‌بی‌آی معتقدند که زمانی‌ که بدن از لحاظ انرژی دارای تعادل باشد، می‌تواند هر گونه بیماری را درمان کند. این تکنیک به‌طورکلی شامل پنج مرحله است که در ادامه در مورد این مراحل صحبت خواهیم کرد.

 

مرحله اول تشخیص مشکل

در این مرحله شما می‌بایست به خود این فرصت را بدهید که در ابتدا مشکل ایجادشده یا اختلال ایجادشده در روان خود را تشخیص دهید. در بسیاری از موارد افراد اطلاعی از این‌که درگیر چه نوع اختلالی هستند ندارند. برای منظور عنوان می‌کنند که بدون هیچ دلیلی دچار استرس می‌شوند اما علت ایجاد استرس را نمی‌دانند.

 

ارزیابی شدت اولیه مشکل

در این مرحله می‌بایست افراد تشخیص دهند که تا چه حد درگیر این اختلال هستند. یعنی علت ریشه‌ای که سبب ایجاد استرس در فرد می‌شود تا چه حد می‌تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

 

استفاده از جملات تأکیدی

در این مرحله وارد قسمت درمانی مشکل می‌شویم شما می‌توانید با استفاده از جملات تأکیدی شدت اختلال ایجادشده در روح و روان خود را کاهش دهید.

 

انجام ضربات

این مرحله هم می‌تواند توسط خود فرد انجام شود هم توسط روانکاو انجام شود. در این مرحله افراد می‌توانند با وارد کردن ضربه‌های در نقاط خاصی از بدن انرژی ازدست ‌رفته از بدن را به آن بازگردانند. ایجاد ضربات همانند ایجاد یک نوع شوک عملکرد که سبب می‌شود انرژی ازدست‌رفته راهی جدید برای ورود به بدن پیدا کند.

 

ارزیابی دوباره شدت مشکل

این مرحله به‌عنوان مرحله نهایی تکنیک ای‌اف تی به حساب می‌آید و در آن خود فرد یا روانکاو مجدداً شدت مشکل ایجادشده در فرد را می‌سنجد که تشخیص دهد آیا تکنیک مؤثر بوده و یا نه.

 

آیا می‌توانیم از تکنیک ای‌اف تی به‌عنوان یک درمان خانگی استفاده کنیم؟

توجه به این‌موضوع ضروری است که تکنیک ای‌اف تی به‌عنوان یک درمان جایگزین نیست. بلکه به‌عنوان یک درمان تکمیلی در کنار درمان‌های دیگر استفاده می‌شود، اما در بسیاری از موارد تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای در کاهش شدت بیماری روانی در افراد دارد. اما با توجه به این‌که این تکنیک یک تکنیک درمانی به حساب می‌آید دریافت اطلاعات و آموزش‌های لازم در زمینه درمان بسیار ضروری است.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch