نگاهی به تاریخچه ابر انسان

Share This Post

مقدمه

شاید از نگاه بسیاری از افراد واژه ابر انسان یک واژه دور از ذهن و ثقیل باشد. این در حالی است که ابرانسان یک ویژگی است که در زندگی همه ما می‌تواند جریان داشته باشد. در این مقاله و مقالات آینده سعی خواهیم داشت تا شما را با ویژگی‌ های ابرانسان و مفهوم این واژه آشنا کنیم. در این مقاله به‌صورت اجمالی به تاریخچه ابرانسان نگاهی خواهیم داشت.

 

مفهوم ابرانسان در فلسفه‌ی نیچه

نیچه کیست؟

نیچه یکی از فیلسوفانی است که در هیجده میلادی در آلمان زندگی کرده‌ است. زمینه مطالعاتی نیچه بسیار متفاوت بوده اما یکی از زمینه‌هایی که نیچه به‌صورت تخصصی در آن به ‌تحقیق و مطالعه پرداخته، زمینه متافیزیک است. متافیزیک به‌معنای بعد معنوی و یا ماورایی و یا روحی انسان می‌باشد. نیچه علاوه‌ بر زمینه متافیزیک در زمینه‌های بسیار متفاوتی چون روان‌شناسی فلسفه و هنر نیز نظریات بسیار زیادی داشته‌است. اما نظریات نیچه در زمینه روان ‌شناسی و فلسفه معمولاً بسیار رایج بوده و امروزه فیلسوفان بسیار زیادی به استناد نظریات نیچه صحبت می‌کنند.

 

تفکر نیچه

شاید بسیار جالب باشد که بدانید با وجود این ‌که نیچه به‌عنوان یک فیلسوف شناخته می‌شد، اما در بسیاری از ابعاد، انتقادات بسیار زیادی به نظریات فلسفی زمان خود داشت. او هم در زمینه‌های متافیزیکی و هم در زمینه‌های مادی به حقیقت‌گرایی اعتقاد داشت و معتقد بود تا زمانی‌که انسان از افکار خرافه‌ای و پوچ خود فاصله نگیرد، به‌هیچ‌ وجه ممکن نمی‌تواند به یک انسان کامل و یا همان ابرانسان تبدیل شود. بنابراین ممکن است در بسیاری از زمینه‌ها نظریات نیچه تفاوت‌های بسیار زیادی با نظریات فیلسوفان هم‌زمان خود داشته باشد.

 

مفهوم ابرانسان در فلسفه‌ی نیچه

نیچه بیان می‌کند که ابرانسان به‌عنوان یک هدفی برای همه انسان‌ها است. درحقیقت همه ما بر روی زمین آمده‌ایم تا با بهره‌گیری از امکانات مختلفی که در اختیار ما قرار دارد به هدف خود که همان ابرانسان است، برسیم. در تفکر نیچه ابرانسان به‌عنوان یک فوق بشر یا ابرمرد است که هیچ‌گونه خلأ و کمبودی در وجود آن نیست. در مفهوم نیچه یک ابرانسان و یا فوق بشر مسئولیت زندگی خود را به گردن می‌گیرد و آن را به گردن خرافه‌هایی چون قسمت و غیره نمی‌اندازد. در حقیقت در تفکر نیچه ابرانسان و یا فوق بشر در مقابل انسان واپسین و یا انسان‌های اولیه قرار دارد. نیچه می‌گوید انسان‌های واپسین و یا همان اولیه به دلیل کمبود های مختلفی که داشتند سعی داشتند تا آن کمبودها را با عواملی چون ترس و یا خرافه پر کنند. بنابراین همواره برای یافتن سوالات خود به‌دنبال تلاش کوشش و جست‌وجو نمی‌رفتند.

 

مفهوم ابرانسان در دنیای امروز

می‌توان گفت مفهوم ابرانسان در دنیای امروز تفاوت چندانی با نظریات نیچه در دهه هیجده میلادی ندارد. اما در یک توضیح ساده می‌توان گفت ابرانسان در دنیای امروز به‌معنای انسان کامل است. به کار بردن واژه‌هایی چون فوق بشری و ابرمرد برای ابرانسان در دنیای امروز شاید با سبک زندگی روزانه انسان‌های امروزی همخوانی نداشته باشد. در یک تعریف ساده می‌توان گفت ابرانسان در دنیای امروز به‌معنای انسانی است که بتواند ابعاد روحی و ابعاد جسمی سالمی داشته باشد.

 

چگونه می‌توانیم به یک ابرانسان در دنیای امروز تبدیل شویم؟

اگر به این ‌موضوع فکر کنیم که همانند تفکر نیچه ابرانسان به‌عنوان یک هدف در زندگی ما است، برای رسیدن به این هدف می‌بایست در همین ابتدا ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنیم. یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به این هدف داشتن اطلاعات کافی در زمینه ابعاد جسمی و ابعاد روحی زندگی زندگی‌مان می‌باشد. درحقیقت مردم برای رسیدن به این هدف نیازمند آموزش هستید. اگر جزو افرادی هستید که به این فکر می‌کنید که در زمینه ابرانسان اطلاعات کافی را دارید شاید در همین ابتدا بد نباشد تا از شما بپرسیم که چه اطلاعاتی در زمینه بعد شخصیتی و مشکلات روحی و جسمی خود دارید ؟

اگر برای پاسخ‌دادن به این سؤال دچار تردید شده‌اید، باید به شما بگوییم که همین الان به‌دنبال آموزش‌های مورد نیاز برای رسیدن به این هدف باشید.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch