هر آنچه که باید درباره تجسم خلاق بدانید

Share This Post

مقدمه

شاید در نگاه اول واژه‌ای به نام تجسم خلاق برایمان مقداری ناآشنا و تا حدی دور از ذهن باشد. اما واقعیت این است که چه بخواهیم و چه نخواهیم داشتن ویژگی چون تجسم خلاق می‌تواند تا حد بسیار زیادی اثرگذار بر زندگی شخصی و کاری ما باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این ویژگی بسیار منحصربه‌فرد و البته به‌ظاهر ناشناخته آشنا کنیم. بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

تجسم خلاق چیست؟

اگر نگاهی به واژه تجسم خلاق داشته باشید احتمالاً در دید اول خواهید دید که این واژه از دو کلمه تجسم و خلاق تشکیل شده‌است. هر دو این واژگان برای ما معانی تعریف ‌شده‌ای دارند. واژه تجسم به‌معنای تصور کردن و ایجاد یک تصویر از یک فرآیند و یا یک موجود می‌باشد. همچنین واژه خلاق به‌معنای ایجاد نوآوری و خلق امور جدید است. اگر بخواهیم این واژه را به‌صورت کلمه به کلمه معنی کنیم می‌توان گفت تجسم خلاق به‌معنای تصویرسازی خلاقانه از امور مختلف زندگی است. در دید اول این معنی نمی‌تواند معنی معنی نادرستی برای برای این واژه باشد. اما واقعیت این است که تجسم خلاق به معنی انجام تمرینات پیوسته برای ایجاد موفقیت در زندگی می‌باشد.

 

نقش تجسم خلاقانه در ایجاد موفقیت در زندگی

همان‌طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم تجسم خلاق به معنی ایجاد تمرینات پیوسته برای ایجاد موفقیت در زندگی می‌باشد. واقعیت این است که انجام تمرین در یادگیری هر چیزی در زندگی می‌تواند مؤثر باشد. هر چیزی در زندگی هرچقدر هم مشکل و سخت باشد می‌توان با انجام تمرینات پیوسته به آن مسلط شد.

یکی از مواردی که در زندگی، نیازمند تمرینات پیوسته برای یادگیری آن هستیم داشتن ذهن و تفکری است که به‌دنبال راهکارهایی برای دستیابی به موفقیت در زندگی می‌باشد. شاید در نگاه اول داشتن تفکر و ذهنیت این‌ چنینی تا حدی غیرضروری به ‌نظر برسد. اما واقعیت این است که هر آنچه که ما در عمل انجام می‌دهیم دقیقاً همان فعل و انفعالاتی می‌باشد که در ابتدا در ذهن ما شکل‌گرفته است. شاید در خیلی از موارد این موضوع برایتان اتفاق افتاده‌است که گفته‌اید اراده کرده‌ام که کار مورد نظر را انجام دهم اما توانایی انجام آن را نداشته‌اند. نکته اصلی بحث این مقاله دقیقاً همین موضوع است. داشتن توانایی انجام یک کار.

اما سوال اصلی اینجاست که چه چیزهایی اثرگذار بر ایجاد توانایی در زندگی ما هستند. در ادامه مقاله در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تجسم خلاق سبب ایجاد تفکر مثبت در افراد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین اثرات وجود تجسم خلاق در زندگی ایجاد تفکر مثبت در افراد است. اما شاید برای بسیاری از افراد این سوال باشد که تفکر مثبت به چه معنی است؟

برای پاسخ به این سوال شاید بد نباشد تا اندکی در مورد فعل ‌و انفعالات شیمیایی صحبت کنیم. همان‌طور که شاید کم ‌و بیش اطلاع داشته باشید جهان هستی ما از ذرات بسیار ریزی بنام اتم ساخته‌شده است. اتم‌ها دارای سه مولکول بوده اند که حاوی دو پروتون و یک الکترون هستند. این‌که چرخش الکترون‌ها و پروتون‌ها به‌دور هسته اتم به چه صورتی باشد، تعیین‌کننده این است که اتم به کدام سمت گرایش دارد. گرایش اتم‌ها سبب ایجاد سیگنال‌های الکتریکی در زندگی ما می‌شود. شاید این‌موضوع برای بسیاری از شما جالب باشد که بدانید تفکر و یا تصورات ما از سیگنال‌ها تشکیل‌شده‌اند. بنابراین زمانی‌که شما دارای تفکر مثبت هستید، یعنی دارای سیگنال هایی هستید که اثرگذاری مثبتی در کلیه امور زندگی شما دارد. تجسم خلاق به‌عنوان یک بستری برای تمرین موفقیت در زندگی تا حد بسیار زیادی می‌تواند اثرگذار بر ایجاد تفکر مثبت در زندگی ما باشد.

نقش تجسم خلاق در ایجاد اراده در افراد

در یک تعریف متفاوت می‌توانیم بگوییم اراده به‌معنای وجود پتانسیل اولیه برای انجام یک حرکت در زندگی است. پتانسیل به‌معنای ذخیره انرژی می‌باشد. همان‌طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم انرژی از سیگنال تشکیل‌شده است. بنابراین پتانسیل‌هایی که در افراد وجود دارد می‌تواند در جهت انجام یک کار موفق باشد و یا در خلاف جهت یک کار موفق باشد. با توجه به این‌موضوع می‌توانیم چنین نتیجه‌گیری کنیم که اراده شما برای انجام یک کار می‌تواند سبب ایجاد موفقیت در زندگی شما شود و یا این‌که می‌تواند سبب ایجاد شکست در زندگی شما شود. اینجاست که تجسم خلاق می‌تواند تاثیر شگرفی در ایجاد پتانسیل مثبت و یا هم‌جهت با ایجاد موفقیت در زندگی شود.

 

نتیجه‌گیری

تجسم خلاق یکی از مؤثرترین راهکارها برای افزایش موفقیت در زندگی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که ایجاد موفقیت در زندگی به‌هیچ‌ وجه ممکن امری اتفاقی نیست. وجود عناصری چون تفکر مثبت و اراده درست در زندگی تعیین‌کننده ایجاد عملکردهای موفقیت‌آمیز در زندگی می‌باشد.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch