چطور به اندام ایده آل برسیم؟

Share This Post

مقدمه

رسیدن به اندام ایده‌آل دغدغه بسیاری از افراد و به‌ویژه خانم‌ها است. خب از حق هم نگذریم داشتن اندام ایده‌آل تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر زندگی ما دارد. یکی از مهم‌ترین اثرات داشتن اندام ایده‌آل وجود اعتمادبه‌نفس در ما است. بسیار طبیعی است که زمانی‌که دارای اندام خوب و متناسب هستیم، اعتمادبه‌نفس بسیار بالایی برای ارتباط برقرار کردن در زندگی روزمره و همچنین زندگی کاری خود داریم. زمانی‌که صحبت از داشتن اندام ایده‌آل می‌شود بسیاری از افراد تصور می‌کنند اندام ایده‌آل مساوی است با لاغری و کاهش وزن. در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری درمورد اندام ایده‌آل و نحوه رسیدن به آن صحبت کنیم.

 

اندام ایده‌آل چیست؟

همان‌طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم بسیاری از افراد تصور می‌کنند که داشتن اندامی ایده‌آل مساوی است با کاهش وزن و لاغری. این در حالی است که همیشه کاهش وزن و لاغری سبب رسیدن به اندام ایده‌آل در افراد نمی‌شود. به‌طورکلی بدن یک فرد سالم دارای بافت ماهیچه‌ای و بافت چربی و بافت کربوهیدراتی است. آنچه که در بدن ما سبب ایجاد حرکت و فعالیت می‌شود و تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای در تولید انرژی در بدن ما دارد بافت ماهیچه‌ای می‌باشد. بنابراین وجود بافت ماهیچه‌ای به دلیل این‌که دارای حجم کم و کارایی بسیار بالایی است در بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با توجه به این ‌که بافت ماهیچه‌ای دارای وزن بالا ولی حجم بسیار کمتری است بنابراین علم امروز به‌هیچ ‌وجه ممکن اندام ایده‌آل را مساوی با کاهش وزن و لاغری نمی‌داند. بنابراین زمانی اندام ایده‌آل در بدن یک فرد ایجاد می‌شود که حجم متناسبی از بافت ماهیچه‌ای و مقدار مورد نیازی از بافت چربی و بافت کربوهیدراتی موجود باشد. اندام‌های عضله‌ای اندام‌های بسیار پرقدرت و دارای کارایی بسیار بالایی برای انجام کارهای روزمره هستند. همچنین در ظاهر نیز اندام‌های عضله‌ای، اندام‌های بسیار متناسب هستند.

 

راهکارهای رسیدن به اندام ایده‌آل

با توجه به این‌که داشتن اندامی ایده‌آل برای بسیاری از افراد بسیار جذاب و فریبنده است، بسیاری از مراکز سعی می‌کنند با ارائه راهکارهای متفاوت افراد را به سمت خود جذب کنند. در این مقاله قصد داریم تا راهکارهای ارائه‌شده را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

 

فعالیت‌های ورزشی

یکی از راهکارهای ارائه‌شده که تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای در رسیدن افراد به اندام ایده‌آل دارد استفاده از فعالیت‌های ورزشی می‌باشد. داشتن فعالیت‌های ورزشی متناسب می‌تواند تا حد قابل ‌ملاحظه‌ای تاثیر زیادی بر اندام و سلامتی افراد داشته باشد. اما همان‌طور که به آن اشاره کردیم فعالیت‌های ورزشی زمانی می‌تواند اثر گذار بر تناسب اندام افراد باشد که به‌صورت درست و علمی طراحی‌شده باشند. برخی از مراکز ورزشی به دلیل این ‌که دارای مربی های ورزشی کارآمد و آموزش‌دیده نیستند، بنابراین نمی‌توانند فعالیت‌های ورزشی را به شیوه درستی به افراد آموزش دهند. بنابراین در این شرایط بسیاری از افراد علاوه‌بر این‌که به اندام ایده‌آل خود نمی‌رسند، همچنین به دلیل این‌که فعالیت‌های ورزشی را به‌صورت درست و علمی انجام نمی‌دهند آسیب‌های ورزشی نیز به خود وارد می‌کنند. با توجه به مطالب گفته‌شده فعالیت‌های ورزشی زمانی می‌تواند تاثیر مناسبی بر روی رسیدن افراد به اندام ایده‌آل داشته باشد که به‌صورت علمی و درست انجام شود.

 

استفاده از رژیم‌های لاغری

استفاده از رژیم‌های لاغری یا رژیم‌های محدودیت کالری یکی دیگر از راهکارهایی است که افراد برای رسیدن به اندام ایده‌آل استفاده می‌کنند. نکته قابل ‌توجه در مورد این رژیم‌ها این است که رعایت اصول متابولیسمی در طراحی این رژیم‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . چراکه رژیم‌های محدودیت کالری که سبب کاهش وزن در افراد می‌شوند معمولاً همراه هستند با افزایش اسید خون در بدن که این‌موضوع سبب افزایش ترکیبات زائد در بدن شده که نتیجه آن آسیب بافتی در بدن افراد می‌باشد. متأسفانه در بسیاری از مراکزی که رژیم‌های محدودیت کالری و یا رژیم‌های لاغری را ارائه می‌دهند اصول طراحی این رژیم‌ها اصول علمی و متابولیسمی نبوده و بنابراین در اغلب موارد افرادی که از این رژیم‌ها استفاده می‌کنند، معمولاً دچار آسیب‌های بافتی و بیماری‌های مختلف می‌شوند.

 

ارائه راهکار مؤثر برای رسیدن به اندام ایده‌آل

شاید علت این‌ که برای بسیاری از ما رسیدن به اندام ایده‌آل کار بسیار سخت و دور از ذهنی است، این است که تنها ما به بعد جسمی اندام ایده‌آل نگاه می‌کنید. احتمالاً بارها این جمله را شنیده باشید که همان‌طور که جسم تأثیرات قابل ملاحظه‌ای بر روح انسان دارد همچنین روحی انسان نیز تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر جسم انسان دارد. استفاده از راهکارهای روانی علاوا بر اینکه سبب افزایش اعتماد به نفس افراد می شود، همچنین می تواند تا حد قابل ملاحضه ای اثر گذار بر روند فرایندهای متابولیسمی بدن باشد.

در مقالات اینده در مورد ارائه راهکار های روانی برای این هدف صحبت خواهیم کرد.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

دسته‌بندی نشده

بررسی بُعد روانی ابر انسان

مقدمه یک ابرانسان در حقیقت یک انسانی است که از جنبه‌های مختلف به تکامل رسیده‌ است. شاید زمانی‌ که واژه ابرانسان را می‌شنوید به این

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch